Fundacja

O nas

Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego „Bratniak” została powołana do życia aktem notarialnym 29 stycznia 1991 roku.

Fundatorami byli: prof. Lucjan Suchanek, Rektor ds. Studiów, reprezentant Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Janusz Boś, Witold Ryś,  Jerzy Roś, Edward Rysiewicz, Grzegorz Wątroba (Murzański) – reprezentujący środowisko akademickie uczelni.

Powstanie Fundacji Samorządu Studentów UJ „Bratniak” było wynikiem zmian demokratycznych i gospodarczych, jakie zaszły w Polsce po 1989 roku. Był to powrót do chlubnej idei samorządności studenckiej, nawiązującej bezpośrednio do działającego w XIX wieku studenckiego stowarzyszenia Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Uczniów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wpisywało się to także w przekonanie młodzieży UJ, potwierdzane przez wieki, że wspólną pracą można zmieniać świat, w tym swoje otoczenie. W preambule Statutu „Bratniaka” zapisano: „fundatorzy stoją na stanowisku, że niezbędna jest pomoc studentom i absolwentom naszej Uczelni w zakresie dydaktycznym, naukowym oraz socjalnym”.

Głównym celem działalności Fundacji, określonym w Statucie jest poprawa warunków socjalno – bytowych środowiska akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wspieranie związanych z tym środowiskiem inicjatyw naukowych, kulturalnych i artystycznych.

Realizacja celów statutowych możliwa jest dzięki środkom finansowym pozyskiwanym
z prowadzonej działalności gospodarczej (wynajem lokali, powierzchni, reklamowych, użytkowych, a w szczególności prowadzonej działalności hotelowej).

Cele statutowe Fundacji Bratniak:

  1. poprawa zaplecza socjalnego studentów  (w tym ciągłe podnoszenie standardu, remonty i modernizacje w zarządzanych akademikach Piast, Żaczek, Nawojka, Bydgoska)
  2. pomoc studentom i absolwentom UJ w znalezieniu zatrudnienia (organizacja bezpłatnych warsztatów i kursów podnoszących kwalifikacje, powołanie Biura Pracy, umożliwianie zdobycia doświadczenia zawodowego dzięki pracy sezonowej w poszczególnych zakładach Fundacji)
  3. pomoc studentom znajdującym się w ciężkiej sytuacji materialnej (stypendia, zapomogi i dofinansowania oraz umożliwienie podjęcia prac sezonowych) dofinansowanie i pomoc w organizacji inicjatyw naukowych (finansowanie wypraw naukowych, badań naukowych, projektów, pomoc w wydawaniu publikacji naukowych)
  4. dofinansowanie inicjatyw mających na celu podnoszenia umiejętności, kwalifikacji i wiedzy studentów (organizowanie licznych szkoleń czy konferencji, dotowanie kół naukowych, obozów szkoleniowych czy naukowych)
  5. dofinansowanie inicjatyw mających na celu podnoszenia umiejętności, kwalifikacji i wiedzy studentów (organizowanie licznych szkoleń czy konferencji, dotowanie kół naukowych, obozów szkoleniowych czy naukowych)
  6. inspirowanie, wspieranie i promowanie kultury studenckiej (współorganizacja lub finansowanie licznych inicjatyw kulturalnych w tym festiwali, przeglądów o ogólnopolskim charakterze, mi.in Juwenalia Krakowskie) 
  7. prowadzenie działalności artystycznej (m.in. w Klubie Żaczek)
  8. wspieranie i wydawanie magazynów kulturalnych i naukowych
  9. wydawanie Pisma Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego WUJ
  10. działalność w celu poprawy kultury fizycznej studentów (organizacja i finansowanie zawodów sportowych oraz inicjatyw promujących aktywny tryb życia)
  11. rozwój wymiany międzynarodowej studentów (współpraca z organizacjami studenckimi i uczelniami zagranicznymi, organizacja projektów międzynarodowych)
  12. integrowanie środowiska akademickiego

Polski Fundusz Rozwoju